Nagyon sok nőtől hallottam már, hogy inkább semmit sem ken az arcára, mert csak pattis, mitesszeres lesz tőle. Főleg a hidratálókrémekre szoktak panaszkodni, és inkább hagyják a bőrüket kiszáradni. A másik verzió, aki keni magára a hidratálókat, és az alapozókat, de választásában semmi tudatos nincs. Így dacára minden pattanástalanító és mitesszermentesítő terméknek, a bőre egyszerűen nem javul, majd kiderül, hogy iszonyatosan komedoképző cuccokat keni magát. Ebben a cikkben olyan hidratálókat mutatok be, melyek nem okoznak pattikat, és mitesszereket, vagyis nem komedoképzők.
Honnan tudhatom, hogy egy termék nem okoz pattit, és mitesszert?
Sajnos ehhez muszáj az egész INCI, vagyis összetevőlistát átböngészned. Ebben nagy segítséget jelent a krémmánia, ahol hihetetlen mennyiségű terméket találsz INCI-vel, és ha a Tiédet még sem találnád, Te magad is feltöltheted azt. Az INCI listában azt kell leellenőrizned, hogy vajon biztosan nincs-e komedoképző termék. Komedoképző termék az, ami eltömíti a pórusokat, és ezáltal mitesszert és pattanást okozhat. A feltételes mód nem véletlen. Nem mindenkinek tömítik el ezek a termékek a pórusaikat. Azon jellemzően száraz bőrűeknél, akinek sose volt gondja a pattikkal, mitesszerekkel, és azon idősebb embereknél, akiknek meg már nagyon lecsökkent a faggyútermelése, nem szokott gondot okozni. Valamint egyéni hajlam is, hogy valaki mitesszeres, vagy sem.
Fontos lenne még, hogy termék ne tartalmazzon denat. alcoholt az első 7 helyen, mert ez teljesen leoldja a zsírt a bőr felszínéről, ott kiszárítja, de a faggyútermelést egyébként nem normalizálja, és rettenetesen irritatív. Ha az INCI végén áll, nem probléma egyáltalán.
Az illatanyagok sem a legjobbak, de ha valakinek nem érzékeny a bőre, akkor beleférhet. Egyébként borzasztó nehéz valóban nem komedoképző hidratálókat találni, amiben alkohol sincs, pláne, ha még az illatanyagot is szeretnénk elkerülni.
A termék kiválasztásnál a komedogén index a legmeghatározóbb.
Mi az a komedogén index?
A komedogén index azt jelzi, hogy egy összetevő eltömítheti-e a pórusokat, vagy sem. 0, ha nem tartalmaz komedoképző, és 5 a száma, ha erőteljesen az. A krémmánián nagyon kevés összetevő leírásában található meg a komedogén index, ezért ott nem érdemes keresni. Az én weboldalamon viszont találsz egy ilyen táblázatot, ami nyilván nem teljes, hiszen több ezer összetevő van. Amit nem találsz meg ott, keresd tovább a Google-ben, pl. úgy, hogy [„összetevő neve” COM], vagy [„összetevő neve” comedogenic], én így szinte mindig megtalálom. A legjobb az, ha a termék egyáltalán nem tartalmaz ilyet. Az INCI-ben az első helyen az áll, amiből a legtöbb van a termékben, a végén az, amiből a legkevesebb. Értelemszerűen minél előrébb áll egy komedogén összetevő, annál inkább problémás, én minél hátrébb, annál kevésbé.
Egyébként érdemes átnézned az alapozódat, mert az is okozhat gondot.
Ajánlott hidratálókrémek
Higgyétek el, már rengetegszer keresgéltem a KM-en nem komedoképző hidratálók között. Hihetetlen, hogy még akkor is komedogén a krém, amikor rajta van, hogy mitesszeres, pattis bőrre, vagy hogy mattosító, pórusösszehúzó, vagy hogy zsíros bőrre készült, pedig nyilván az ilyen bőrnek gyakorta hajlama van rá. Az érzékeny bőrre készült krémek ismét rendszeresen komedoképzők. Szóval iszonyat nehéz helyzetben van, hogy ha a bőröd még érzékeny is, vagy csak egyszerűen nem akarod irritálni. Ráadásul igazán olcsó hidratálók sincsenek köztük, esküszöm, nem direkt válogatom a drágákat. Az alábbi termékek között van egy-kettő, ami enyhén komedoképző, de a vélemények szerint nem okoznak pattit, mitesszert, itt mindenki döntsön belátása szerint.
Bioderma Sensibio Light krém
Kellemes, könnyű, és nagyon kíméletes nem komedoképző hidratálókrém, illatanyag-mentes. Én is használtam már, és teljesen elégedett voltam Vele. Igaz, hidratáláson kívül nem tud semmit, de azt legalább kíméletesen és a pórusok eltömítése nélkül teszi. A vélemények szerint nem elegendő száraz bőrre, és benzoyl-peroxid kezelések mellé, bár nekem akkor is bőven elég volt. Illetve található egy-két vélemény, mely szerint gyulladt pattikat okozott. Elvileg ilyet nem okozhatna INCI alapján, de egyénileg előfordulhat. A gyógyszertárakban szokott ebből lenni minta.
~4.600 Ft / 40 ml
Bioderma Hydrabio Light krém
Ez egy szilikonos hidratálókrém. A 6. helyen van benne denat. alkohol, és illatos is, szóval határeset. Viszont nagyon jók a vélemények róla, és nem tömíti el a pórusokat, ezért végül beválogattam. Azoknak ajánlom, akik szeretik a szilikonos krémeket, és nincs túl érzékeny bőrük. Mielőtt kiakadnál, hogy hogyan ajánlhatok szilikonos krémeket jó szívvel, olvasd el ezt a cikkemet, hogy megértsd, miért NEM tömíti el a pórusokat a szilikon.
Sőt, szárító kezelések mellett kifejezetten jó ötlet szilikonos krémet választani, szóval az ajánlottak között lesznek még ilyenek.
~4.900 Ft / 40 ml
Marilou Bio arckrémek
3 féle arckrémet lehet nálunk kapni ebből a márkából, szilikon és denat. alkohol mentes vegán termékek. Én a ránctalanító néven futót használom. Őszintén megmondom, hogy nem találtam minden összetevőjét komedogén táblázatban, de a zsíros fázis nagy része CCT (Caprylic / Capric Triglyceride). Ezt már más termékeim tartalmaztak nagy dózisban, és tudom, hogy nekem nem okozott soha gondot, komedogén mivoltáról megoszlanak a vélemények, így nincs hozzá index. Paula szerint valószínűleg nem okoz gondot. Van benne még napraforgó és shea, ezek nem komedoképzők. Az inci végén van jojoba, mandula, és avokádó, ez utóbbi kettő nagyon enyhén komedoképző, de annyira a végén vannak, és annyira enyhén azok, hogy be mertem vállalni. Imádom benne, hogy nem zsírosítja a bőröm, nem fénylik tőle ki, viszont ne várj tőle erős hidratáló hatást, kb. annyira hidratál, mint a Sensibio Light. Sajna illatosított, viszont nagyon enyhe, alig érezhető illata van, és egyáltalán nem irritál. Ránctalanítást sem kell várni, annyira nem csúcs az INCI. De arra van több szérumom is.
A nappali krémben a fő alkotóelem a víz mellett az aloe vera, és jojobaolaj még az alapja, de van benne egy kis shea is, ezek mind nem komedoképző olajak. Aki szereti az aloés krémeket, és nem érzékeny az illatanyagra, jó választás lehet.
Az éjszakai alapja szintén CCT, mint a ránctalanítónak, emellett viszont a nappalihoz hasonlóan jojobát és sheát tartalmaz.
Van egy-két összetevő a fenti termékekben, amit semmilyen komedogén táblázatban nem találtam meg, de a nappali és éjszakai krém táblázatokban fellelhető összetevői nem komedoképzők, így 100%-ra nem állíthatom, hogy nem komedoképző, de valószínűleg rendben vannak. A ránctalanítónál semmi gondot nem tapasztaltam, és ki fogom próbálni a nappali krémjét is.
Negatívum, hogy illatanyagokat mindegyik tartalmaz, pozitív, hogy denat. alkoholt nem. Nekem nagyon jó a tapasztalatom, a szuperérzékeny bőrömet nem irritálta és nem is csapta ki ragyákkal meg mitesszerekkel a ránctalanítója, pedig naponta használom. Meg ha találok jót, szívesen választok bio, vagy natúr krémet. Csak általában a natúr és bio cuccokat telenyomják alkohollal, meg erősen komedoképző cuccokkal, így ritkán találok. Ez most bejött, a nappali krémet veszem legközelebb, mert kíváncsi vagyok rá. Ha szeretnétek, majd írok arról is.
~2.000 Ft / 30 ml
Ilcsi csipkebogyó habkrém
A leírás szerint érzékeny, korpás szeboreás, rozáceás, gyulladásra hajlamos bőrre való. Hidratáló, nyugtató, vitaminizáló, érösszehúzó hatású.
Én használtam ezt a krémet. Bár tényleg nem okozott mitesszert és pattit, nem vettem észre azt a hűűű de nyugtató hatást, a bőröm pedig ragacsos lett tőle és feszült! Na ilyen hidratálóm azóta sem volt, ami után feszült a bőröm. Egyáltalán nem szerette a bőröm. Ettől függetlenül nagyon népszerű a krémmánián, így lehet, hogy én voltam a kakukktojás. Ilcsi kozmetikusoknál lehet beszerezni, 50 ml 3-4.000 Ft körül van, ha jól tudom.
Balea Med Ultra Sensitive Intenzív Krém
Nagyon olcsó, és egész jó kis szilikonmentes, de zsírosabb krém a pattanástalanító kezelésektől erősen kiszáradt bőrre. Felhívnám a figyelmet, hogy a 2. és 9. összetevője enyhén-közepesen komedo-képző. Ennek ellenére a KM-es vélemények szerint nem mitesszerképző. Amolyan határeset, és nem is vagyok biztos benne, hogy senkinél nem okozna gondot. De szerettem volna mindenképp beválogatni egy olcsóbb terméket is ebbe a listába, és még ez a legjobb, amit találtam.
~1.200 Ft / 50 ml?
Natuderm Sensitiv Szenzitív Éjszakai és Nappali Krém
Az éjszakai és a nappali krémben egyaránt csupa nem komedoképző olajak vannak, úgy, mint napraforgó, shea, jojoba, ill a már emlegetett CCT. Ún. önemulgáló van benne, a glyceryl stearete SE, ennek 3-as a komedogén indexe. Viszont nincs bennük sem alkohol, sem parfüm, hurrá, és szilikonmentes is. A vélemények szerint nem okoz mitesszert, pattit. További jó benne, hogy egész olcsó, és van belőle a DM kasszáknál mini 5 ml-s kiszerelés is.
Ár/kiszerelés? Ha valaki megírja kommentbe, beleírom, de egész olcsó.
Herbline Hidratáló Krém Problémás Bőrre
Az egyik kedves rajongóm hívta fel erre a jó kis kencére a figyelmemet. Tartalmaz aloe verát, és elég sok neem olajat, ez az egyik legjobb olaj pattanások ellen. Antiszeptikus hatású, nem tömíti el a pórusokat, illat és színezékmentes.
Egyébként jó lehet még az Aloe Vera Bőrvédő krémje, ez sem tömíti el a pórusokat, de sajnos ez már tartalmaz illatanyagot és színezéket.
A Hidra-5 Intenzív hidratáló géljéről is nagyon jók a vélemények. Ez tulajdonképpen egy olajmentes aloe gél, sok hidratálást nem kell tőle várni, de aki odavan az aloéért, ez egy jó választás lehet, szerencsére parfüm-mentes.
~2.500 Ft/50 gr, de van mini kiszerelés is, 580 Ft/8 g
Paula’s Choice Resist Barrier Repair Hidratálókrém
Ez ideális lehet akkor is, ha BP-zel vagy más pattanástalanító kúrán vagy, és rommá van száradva az arcod. Erősen hidratál, tele van antioxidánsokkal és gyulladáscsökkentőkkel, még retinol is van benne, klassz. Szilikont tartalmaz. Ez egy ritka madár, mert száraz bőrre való, és még sem komedoképző. Ahogy minden PC, ez is illat- és színezékmentes.
~8.790 Ft / 50 ml
Paula’s Choice Resist Anti-Aging Clear Skin Hydrator
Elvileg ez egy olyan szilikon-tartalmú gél-hidratáló, ami még a pattik ellen is jó. Na az INCI alapján ebben azért nem hiszek. Viszont biztos, hogy gyulladáscsökkentőket és antioxidánsokat is bőven tartalmaz. Kombinált, zsíros bőrre ideális nem komedoképző hidratáló.
~8.790 Ft / 50 ml
Paula’s Choice Skin Balancing Moisture Gel
Zsíros érzet nélkül hidratáló, kombinált bőrre való szilikonos gél. Antioxidánsokban bővelkedik, gyulladáscsökkentőt is tartalmaz. Nem komedoképző.
~7.420 Ft / 60 ml
Paula’s Choice HydraLight Moisture-Infusing Lotion
Matt hatást ígérő szilikonos hidratáló, gyulladáscsökkentőkkel, és antioxidánsokkal. Nem komedoképző.
~7.420 Ft / 60 ml
Nem azért soroltam fel ennyi PC-t (Paula’s Choice), mert ez egy fizetett hirdetés, hanem azért, mert egyszerűen nem találtam rajta kívül olyan gyártót, aki kifejezetten figyelne arra, hogy ne tegye tele komedoképző cuccokkal a hidratálókrémjét. Egyébként a fent említett PC termékeket sosem próbáltam, viszont 210 Ft-ért tudtok venni mintákat, ha Ti tennétek Velük egy próbát.
Bioderma Sébium Pore Refiner Pórusösszehúzó Krém
Valamennyit hidratál, de nem ezen tulajdonsága miatt került ide. Pattanástalanító kezelések mellé nem ezt ajánlanám. De ha zsíros, tág pórusú a bőröd, és ez idegesít, akkor ez egy nagyon jó kis mattító, pórusösszehúzó krém, ami szilikontartalma miatt primernek is ideális. Nincs benne alkohol, és nem szárítja szét a bőr. Tényleg működik, én is próbáltam. Hidratáló hatása nincs sok, de zsíros bőrűek néha csak arra vágynak, hogy ne csillogjon már úgy a bőrük.
A mitesszereket nem előzi meg, de legalább nem okozza azokat. Sok ilyesmi terméket próbáltam már, de ez volt az egyetlen, ami tényleg matt bőrt eredményezett, és amitől kisebbnek néztek ki a pórusaim, és még alkoholmentes is volt. A legtöbb ilyen típusú termékbe denat. alcoholt tesznek, ami leoldja a zsírt a bőrről, ezáltal mattít. Viszont ez nagyon szárítja és irritálja a bőrt, ezért jobb kerülni. Ebben meg szerencsére nincs, és láss csodát, mégis működik. :)
~3.500 Ft / 30 ml
Komedoképző-e a paraffin?
Ha jól megnézitek az INCI-ket, nem válogattam be olyat, amiben paraffin, vagyis kőolaj van. Arról már mindenki hallott, hogy a kőolaj lezárja a bőrt. Tudományosan ez úgy hangzik, hogy occlusive, vagyis elzáró hatása van. A komedoképző indexe viszont 0. Szóval önmagában elvileg nem tömíti el a pórusokat, viszont azt is olvastam, hogy felerősíti a termékben lévő többi komedoképző összetevő hatását. Az elzáró tulajdonsága miatt nagyon sok bőrgyógyász szerint nem jó ötlet pattis, mitesszeres bőrre kenni, inkább száraz és érzékeny, viszont tiszta bőrre való. Viszont más bőrgyógyászok kifejezetten ajánlják a kímélő, illatmentes paraffinos krémeket főként erős pattanástalanító kezelések mellé, mivel egyáltalán nem irritál, ellenben jól hidratál. Ilyen kezelés pl. az Akneroxid, a Duac, a Differin, vagy az Isotrexin, amiktől tényleg brutálisan kiszáradhat a bőr. Szóval ebben a kérdésben nem szeretnék állást foglalni, ha valaki úgy érzi, neki tutira jó, akkor használja. Iyen krém pl. a Bioderma Sensibio Rich, vagy az Avene Tolerance Extreme krémje.
Tuti tipp, ha nem hidratál eléggé a krémed!
Az acne.org-on olvastam egy tényleg nagyon jó tippet, hogy hogyan turbózhatod fel a hidratáló krémed hatását, ha nem hidratálna eléggé. Az acne.org kifejezetten pattanás elleni cuccokat készít, nagyon kevés terméke van, amik viszont tényleg nagyon jók pattis bőrre, én nagyon sajnálom, hogy hozzánk horribilis áron szállítják ki, különben már rég rendeltem volna. Egyetlen nem komedoképző hidratálójuk van, és pluszban jojobaolajat lehet vásárolni még. A jojobaolaj 0-ás komedogén indexű, és kifejezetten jó aknés bőrre is, ami elég ritka az olajoknál. Azt javasolják, hogy ha a hidratáló krém nem hidratálna eléggé, akkor keverj hozzá egy kis jojobaolajat!
Erősebb pattanáselleni kezeléseknél jellemző, hogy a bőr nagyon kiszáradhat, ill. van az ún. korpás-szeborreás típus is, aki hajlamos mitesszerekre, pattikra, miközben nagyon száraz a bőre. Ilyenkor a kézfejeden 1-2 (vagy ha extra száraz, akár 4-5) csepp jojobát belekeversz az egy borsónyi krémbe, és már is kész az erőteljesen hidratáló, de nem komedoképző krémed. Ezt én is ki fogom próbálni, csak épp nincs itthon jojobám.
Kérlek, ha ismersz olyan hidratálót a fentieken kívül, ami nem komedoképző, mindenképp írd meg Nekem, hadd tegyem bele a listába!
Ha pattanásokkal küzdesz, ezt érdemes elolvasnod, ha pedig nincs még kiforrott bőrápolási rutinod, itt találsz segítséget.
Ha hasznosnak találtad a cikket, jelezd egy lájkkal! Kommenteddel már csak pár napig nyerhetsz, részletek itt, le ne maradj! Itt lájkolhatod FB oldalamat is.
Csajok, használjátok a hozzászólás értesítőt is, ha már megcsináltattam.
Gyönyörű bőrt! Ölelés és csóközön! xoxo